28 مدل دکوراسیون خانه ایرانی در سال 1400

تذکر مهم: ما هیچوقت نمی توانیم زیبایی، خلاقیت و ایدههای خوب گذشتگان را انکار کنیم اما در این مقاله میخواهیم تعریف دقیق و تخصصی رشته طراحی دکوراسیون داخلی در دانشگاه را مورد بحث قرار دهیم. شاید بتوان گفت طراحی دکوراسیون داخلی یکی از پرطرفدارترین رشته ها برای ورود به دانشگاه است . همه اینها به رشته طراحی دکوراسیون داخلی برمیگردد و آن را به یکی از رشتههای مهم و ضروری برای نسلهای فعلی و آینده تبدیل میکند. برای اینکه برای درست کردن این نقطه کانونی فضای کافی داشته باشید بهتر است تختخواب را وسط اتاق نگذارید و یکی از گوشههای اتاق را برای آن در نظر بگیرید. هر چند وضعیت باقی رشتههای دانشگاهی هم به همین صورت است، اما در این رشته با رویکارآمدن موسساتی که در زمینه طراحی دکوراسیون آموزش میدهند و مدارک معتبری هم ارائه میکنند، تعداد فارغالتحصیلان و همچنین کسانی که دارای مدارک از آموزشگاههای معتبر هستند افزایش یافت.

این کابینتها به علت سادگی و جذابیت خود، شما را دلزده نمیکنند. پاسخ به همین سادگی است: زیرا به این ترتیب دکور ظاهری دنج و زیبا می گیرد. در مورد فرش هم همینطور است: نه می تواند مصنوعی باشد و نه ارزان. نور چه طبیعی و چه مصنوعی در هر آنچه که منزل بنظر میرسد نقش قابل توجهی دارد. ما در اینجا هستیم تا در ارتباط با هر آنچه که شما نیاز دارید به شما اطلاعات کافی ارائه دهیم. زیرا شاید آنچه در فروشگاه میبیند و نظر شمارا جلب میکند، بیشازحد برای منزل شما بزرگ یا کوچک باشد.فرض کنید مبلمان صورتیرنگی را که در فروشگاه بسیار زیبا به نظر میرسد خریدهاید و به منزل منتقل کردهاید. طراح دکوراسیون داخلی کسی است که دروس دانشگاهی این رشته را گذرانده یا مدرکی معتبر از یک آموزشگاه معتبر درسافت کرده است و از نظر علمی صلاحیت انجام و طراحی داخلی را به صورت عملی دارد. در میان طرحهای کاشی آشپزخانه طرح فلس ماهی یا پولک ماهی از مدرن ترین سبکها در آشپزخانه می باشد که توانسته جلوه زیبایی را خلق نماید نوع دیگری از طرحهای کاشی که محبوبیت زیادی دارد کاشیهای بزرگ هستند که باعث به وجود آمدن سطح یکنواختی روی دیوار می شوند از این نوع می توان در فضاهای کوچک استفاده نمود و کاشیهایی هستند با طرحهای هندسی مانند کاشی شش ضلعی، مستطیل، مربع، مثلث و دایره که طرحهای خلاقانه می باشند که بسیاری از آشپزخانه های کلاسیک از طرحهای هندسی استفاده می کنند.

نکته ی دوم انتخاب پرده هست. اگر هم که منبع نور شما طبیعی می باشد، لازم است که در ارتباط با پرده ها نهایت دقت را اعمال فرمایید. چه این کفپوش در فضای پذیرایی واقع شده باشد و چه در دیزاین آشپزخانه به کار رفته باشد، بهتر است از کابینت های روشن و ترجیحا تونالیته های رنگ سفید در دکوراسیون آشپزخانه و طراحی کابینت ها استفاده شود. اما دکوراتور تنها وظیفه دارد طرحها را اجرا نموده و در واقع مدیر اجرایی یک پروژه است . دکوراتور مجری و طراح داخلی مدیر اجرایی محسوب میشود. نکته: از آنجایی که تمام اصطلاحات این رشته در دنیا اختصاصی هستند، کلمه دکوراتور یا طراح داخلی تنها دارای یک معنای واحد نبوده و تعاریفی جداگانه دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اگر اتاق خواب شلوغی دارید، استفاده از تخت تاشو خیلی کاربردی خواهد بود؛ زیرا علاوهبر قابلیت جمع شدن تخت، قفصههای زیادی برای قرار دادن وسایل اضافه در آن وجود دارد. هرگز قدیمی نمی شوند و به سادگی با لوازم دیگر منزل قابل ست شدن هستند. اصلی ترین ویژگی سبک مدرن سادگی و خلوت بودن فضا است. یکی از برجسته ترین طراحان دکوراسیون داخلی در این زمینه می گوید: هیچ گونه اشتباهی در طراحی داخلی وجود ندارد، و هرکس با هر سلیقه ای توانایی طراحی خانه خود را داراست.

این رشته فقط در دانشگاههای خاصی ارائه می شود که در دفترچه انتخاب رشته به آنها سایت azindekor اشاره شده است. هر یک از سبک های انتخاب شده برای تزئین اتاق، دارای ترکیب رنگ های خاصی هستند و اغلب آنها طیف وسیعی از رنگ ها را شامل میشوند. قبل از آن مردم با ذوق، استعداد و خلاقیت خود، منزلشان را طراحی میکردند و آن را میساختند اما از اصول خاصی پیروی نمیکردند. وقتی نوبت به طراحی خانه می رسد، چیزی بیش از چشم نواز بودن مد نظر قرار میگیرد. طراح دکوراسیون داخلی کسی است که در این شغل وظایف گوناگونی را بر عهده میگیرد. این موضوع در این شغل بسیار مهم است که شخص بسیار با تجربه و خبره باشد اما طراحان دکوراسیون داخلی همان طور که در بالا گفتیم تنها تحصیلات تئوری و آکادمیک دارند که خیلی نظر مشتریان را جلب نمی کند اما اگر همین افراد چند نرم افزار شبیه سازی بلد باشند و چند نمونه کار عملی داشته باشند نسبت به افراد دکوراتور میتوانند پروژههای بیشتری دریافت نمایند. آشنایی با روحیات مشتریان و افزایش دقت کار، طراحی مطابق با نظر مخاطب (مشتری) که شامل زمان، هزینه، نحوه اجرا و همچنین مشاوره در تمامی بخشها میشود. درنتیجه این امر هم انتخاب طراح دکوراسیون برای مشتریان بسیار دشوار شد.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب و دیزاین آن از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و یکی از شخصی ترین و خصوصی ترین بخش های خانه محسوب می شود. همانطور که می دانیم رعایت نورپردازی یکی از اصول دکوراسیون اتاق خواب ها است که باید به آن توجه شود. نحوه چیدمان وسایل و شیوه تقسیم بندی فضا، جنس، رنگ و نوع پوشش کف، سقف و دیوارها و در نهایت نحوه نورپردازی، از عوامل بسیار مهمی است که طی پروسه طراحی دکوراسیون داخلی باید به آنها پرداخته شود. شما میتوانید با استفاده از این وسایل به عنوان دکوری در باکسهای دیواری و یا چیدمان آنها بر روی میزی در گوشه اتاق پذیرایی حال و هوایی سنتی و قدیمی را ایجاد کنید. با بهره گیری از این دو نوع درب در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ، در صورت نیاز می توانید درب ها را باز بگذارید و بعد از تمام شدن کار ، درب ها را ببندید. نکته مهم در خصوص این راهکار اینست که منظور از دیواره، یک دیوار کامل و صلب که بدون هیچ روزنه ای تا انتهای آشپزخانه ادامه یافته و به یک درب ختم میشود نیست! همچنین برای راحتی بیشتر در این نوع آشپزخانه میتوانید برای پردهها یا درب قفسهها، پارچه را وارد آشپزخانه کنید.

برای چیدمان وسایل در دکوراسیون داخلی منزل شما باید عناصر را به گونه ای بچینید که زیبایی عناصر به آسانی به چشم بیاید و همچنین موجب شلوغی فضا نگردد. تمام رنگ ها باید نرم و گرم بوده و فضایی آرام اما در عین حال لوکس برای ساکنین فراهم آورند. شلف دکوراتیو در آشپزخانه شاید ظاهر جذابی داشته باشد، اما شلوغی کابینت را به شدت نشان میدهد. اگر میخواهید که منزل شما اصالت داشته باشد، یادتان باشد که بایستی این اصالت را با اعمال سلیقه بیان کنید. برای اینکه مشتری به شخص شما اعتماد داشته باشد، باید مهارتهای ارتباطی خود را بالا ببرید. تقارن و پایداری یکی از اصول اساسی معماری کلاسیک است؛ هر نقش و نگاری در سقف یا دیوارها باید متقارن باشد. اگر به طراحی آشپزخانه سفید علاقه دارید، سطح صاف و صیقلی سنگ مرمر و تنوع زیاد انواع آن ها می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای سنگ رویه کابینت باشد.

طراحی دکور انواع فروشگاههای کیف، کفش، انواع لباس زنانه، کودکان، مردانه و همچنین در طراحی دکوراسیون سالنهای انتظار بیمارستانها مطبهای پزشکان، کلینیکها، دندانپزشکیها ، روانپزشکیها، آزمایشگاهها و انواع مراکز بهداشتی و درمانی. ورودی راهرو بین اتاق خواب ها معمولا حس و حالی سرد دارد و همچنین ممکن است در زمان رنگ آمیزی از رنگ های سرد در آنها استفاده شده باشد و تغییر رنگ برای شما امکان پذیر نباشد. استفاده از رنگهای خنثی بهعنوان پس زمینه سبب شده تا نور خورشید وارد شده به محیط داخلی اکسسوری و لوازم اصلی منزل را چند برابر زیباتر نشان دهد. حتی صفحه نور تلفن همراه هوشمند شما مطابق با نورپردازی محیط تنظیم می شود. سبک مدرن و مینمیالیست به معنای استفاده از تکنولوژی های روز دنیا مانند سینک ظرفشویی هوشمند در طراحی آشپزخانه پنت هاوس کاملا مشهود است. پس همیشه به خاطر داشته باشید که تنها با استفاده از کاشی های طرح دار در بازسازی آشپزخانه هایتان محیطی متفاوت و کم نظیر خلق کنید. البته درآمد افرادی که این کار را انجام میدهند وابسته به تجربه هرکس متفاوت است.

مواردی که در بالا اشاره شد، باعث به وجود آمدن یک رقابت بسیار دشوار شده است. طراحی دکوراسیون داخلی خانه به فاکتورهای مختلف و متعددی نیازمند می باشد، بررسی رنگ ها، محل قرار دادن مبلمان، ایمنی، بهره بردن از حداقل ها، همه و همه مواردی هستند که یک طراح معمولی را از یک طراح قابل، تمایز می دهند و دقیقا در همینجاست که نکات مرتبط با طراحی دکوراسیون داخلی خانه بسیار ارزشمند می شوند. برای اینکه بین الگوها و پارچه های مختلف دکوراسیون اتاق ارتباط برقرار نمایید، مجبور نیستید آن ها را با یکدیگر مطابقت دهید. همچنین در حوزه تفریح و سرگرمی میتوان به استراحتگاهها، هتلها، کشتیهای تفریحی، کافهها، صحنهآرایی سینمایی و تئاترها، سالنهای برگزاری مراسم مختلف مانند عروسیها، سالنهای برگزاری موسیقی و کنسرتها، سالنهای آتلیه، سالنهای ورزشی، موزهها، رستورانها، باشگاهها و اماکن مقدس فعالیت نماید.

ولی به طور کلی چند سالی است که استفاده از کابینت های فلزی بسیار کم شده و بیشتر افراد استفاده از کابینت های چوبی، ممبران و هایگلاس و همچنین ام دی اف را ترجیح می دهند. پس به منظور طراحی دکوراسیون داخلی خانه، از اعمال سلیقه ی شخصی چشم پوشی نکنید. نور و روشنایی از جمله فاکتورهای مهم در دکوراسیون داخلی به شمار میروند. مثلا یک دفتر تزئینات که پارچه و کاغذ دیواری میفروشد، میتواند با داشتن کمی سلیقه و ذوق هنر به مشتریال خود بگوید من میتوانم دکور و چیدمان منزل شما را هم انجام دهم و اینگونه از این راه هم پول خوبی بدست آورد. این کارها خیلی تصمیم درستی نیست و بهترین انتخاب، تکرنگ بودن و داشتن خطوط هندسی ساده بر روی سقف است. لذا از انتخاب درست و اصولی رنگ ها به ساده گی نگذرید. هنگام طراحی داخلی آشپزخانه، تمام عناصر و وسایل را از لحاظ مقاومت و کیفیت، عدم لغزندگی و خطراتی چون آتشسوزی و یا مقاومت در برابر رطوبت بررسی کنید.

توجه: اگر فکر میکنید این رشته، یک رشته بسیار ساده است، باید بگوییم که در اشتباهید و این رشته هم سختیهایی دارد که باید آنها را بپذیرید و با آنها کنار بیایید . بازار کار این رشته، درآمد مناسبی که میتوانید به کمک خلاقیت خود به دست آوردید و همچین در نهایت به چند سوال بسیار مهم که حتما برای شما که قصد ورود به این رشته را دارید پیش خواهد آمد، پاسخ دهیم. اگر تمایل به چیدمان کلاسیک در یک خانه یا سالن پذیرایی کوچک دارید، توصیه میشود از یک دکوراتور داخلی کمک بخواهید.به علاوه، اگر دوست دارید از چیدمان به این سبک در یک اتاق خواب معمولی (منظورم یک اتاق خواب مستر ۵۰ متری نیست!) استفاده نمایید، ممکن است لازم باشد در تصمیم تان تجدید نظر کنید و یا حداقل با یک طراح مشورت نمایید. در گذشته اغلب دیوارها تعیینکننده تفکیک فضایی بودن اما الان اکثر نقشهها به صورت باز و آزاد طراحی میشه، در نتیجه مبلمان باید حد هر فضا رو تعیین کنن، پس نحوه چیدمان اهمیت زیادی پیدا میکنه. در این ایام که روزها کوتاه می باشد و شب های طولانی در پیش است ،روشنایی و لامپ هایی که در خانه قرارمی گیرند باید به اندازه ی کافی تامین کننده نور خانه بوده و بهترین کار این است که علاوه بر استفاده از لوستر و نورپردازی در جاهای گوناگون خانه ،حتما رنگ پرده ها را روشن در نظر بگیریم تا نور بیشتری وارد خانه بشود.

در کشور آمریکا در سال 2010 درآمد متوسط یک فرد سالیانه حدود 34000 دلار است ولی یک طراح دکوراسیون داخلی حدود 46000 دلار در سال درآمد دارد. در کشورهای انگلستان و استرالیا بازار این کار بهتر است و یک طراح دکوراسیون داخلی حدود 68000 و 52000 دلار آمریکا درآمد دارد. درآمد رشته طراحی دکوراسیون داخلی همانند سایر رشتههای آکادمیک، کاملا وابسته به خود شخص است. آیا برای آنکه در رشته طراحی دکوراسیون داخلی موفق شویم حتما باید استعداد داشته باشیم؟ باید بدانید که در کشورهای خارجی این رشته درآمد بالاتری از درآمد عمومی جامعه دارد . 114 واحد دروس اختصاصی ،21 واحد دروس عمومی و 14 واحد اصلی به همراه پایان نامه را باید بگذرانید تا مدرک آکادمیک این رشته را دریافت کنید. اما برای اینکه به کار شما اطمینان پیدا کند باید به او اطمینان دهید که او در انتها از پروژه راضی خواهد بود. اگر شما از فضای داخلی منزل خود خسته شده اید، یا می خواهید به منزل جدیدی بروید، و دوست دارید که کارایی و جذابیت را در کنار هم داشته باشید، باید در مورد طراحی دکوراسیون داخلی تصمیم جدی بگیرید، و سبک تفکر خود را در رابطه با این موضوع تغییر دهید.

اصلا اگر هنوز نمی دانید که از چه سبک و چه دکوری خوشتان می آید، کافی است سری به مجلات طراحی دکوراسیون بزنید و یا وارد فضای اینترنت شده و سایت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند را بالا و پایین کنید. مجموعه تهران دیزاین سنتر، یکی از بهترین شرکت های دکوراسیون داخلی در تهران می باشد که در زمینه طراحی داخلی، معماری و نوآوری فعالیت می کند. این دیوارپوش بایستی به شکل یک اکسنت وال و تنها در بخشی از یکی از دیوارها اجرا میشد. لذا اگر دکوراسیون کلاسیک را مدنظر دارید بایستی فضا را به گونه ای ترتیب دهید که نور زیادی در آن جریان داشته باشد و اگر دکوراسیون مدرن مورد نظر شماست باید بدانید که در این سبک طراحی منابع نور محدودتر هستند. حال سوال این است که برای ورود به این رشته باید چه کاری انجام دهیم؟ در این مقاله ما قصد داریم برای شما 0 تا 100 رشته طراحی دکوراسیون داخلی را با جزئیات کامل شرح دهیم. در مورد تهویه و هود آشپزخانه هر چه هزینه کنید ارزش دارد.

توسط دکور

دکوراسیون