بهترین سی پی یو CPU های کامپیوتر آذر 1401؛ پردازنده گیمینگ خوب چیه؟ شهر سخت افزار

بهترین سی پی یو CPU های کامپیوتر آذر 1401؛ پردازنده گیمینگ خوب چیه؟ شهر سخت افزار مدل‌هایی که به خوبی آخرین نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها را نیز پوشش داده و پشتیبانی کنند. ویندوز 11 به طور رسمی از پردازنده های قدیمی یا متعلق به نسل قبل پشتیبانی نمی کند، بنابراین اگر قصد استفاده از ویندوز 11 را دارید حتماً به سازگاری آن با ویندوز 11 توجه کنید. پردازنده های اینتل از نسل هشتم و نسل های پس از و پردازنده های AMD از سری Ryzen و سری های جدیدتر از ویندوز 11 پشتیبانی می کنند. طبق آنچه که گفته شد، نسل‌های جدیدتر پردازنده‌ها تقریباً همواره بهترین هستند اما لزوماً بالاترین ارزش خرید را ندارند و ممکن است یک پردازنده کامپیوتر نسل قدیمی‌تر بسیار خوش قیمت‌تر باشد. برای کاربرانی که بودجه کمی دارند، خرید پردازنده  intel با تراشه های سلرون و پنتیوم مناسب است.

در ادامه، این مشخصه ها، یعنی حافظه Cache، سرعلت عملکرد سی پی یو و هسته های سی پی یو را به شما معرفی می کنیم. در مجموع باید گفت که در این راهنمای خرید CPU، پردازنده AMD Ryzen X بهترین سی پی یو رده معمولی (غیر ورک استیشن) برای استفاده‌های کاری و تولید محتوا است. برای این پردازنده حتماً یک واتر کولر قوی 240 میلی‌تری یا بزرگ‌تر تهیه کنید. هرچند معمولاً جدیدترین نسل پردازنده‌های اینتل و AMD بهترین هستند، اما لزوماً ارزش خرید آنها بیشتر از CPUهای نسل قبل نیست. برای نمونه در نسل Ryzen 7000 به دلیل جدید بودن پلتفرم، شما به یک مادربرد جدید سوکت AM5 و ماژول‌های حافظه DDR5 نیاز دارید که دست کم برای سیستم‌های تا میان رده، مقرون به صرفه نیست.

Intel Core i5-9600K CPU

با این حال ممکن است در آن واحد چندین نسل مختلف از پردازنده‌های اینتل و ای‌ام دی در بازار موجود باشد. همانند دیگر قطعات کامپیوتر، انتخاب بهترین CPU هم نکات و اصول خود را دارد و بدون شناخت آنها نمی‌توانید بهترین پردازنده را برای کامپیوتر خود انتخاب کنید. در ادامه به مهم‌ترین نکات در انتخاب سی پی یو پرداخته و با هم راهنمای خرید CPU برای کاربران مختلف با نیازهای متفاوت را مرور خواهیم کرد. همانطور که گفته شد CPU ها به انواع 32 بیتی و 64 بیتی تقسیم می‌شوند که هرکدام از آنها سرعت و قابلیت‌های متفاوتی دارند. با این حال دسته بندی کلی تری برای پردازنده‌ها وجود دارد که به تعداد هسته‌ها و برند تولید کننده آنها مربوط می شود. به طور کلی تنها دو تولید کننده سی پی یو وجود دارد؛ اینتل و AMD ‌که هرکدام از این دو تولید کننده خانواده بزرگی از پردازنده‌ها را طراحی کرده و به تولید رسانده‌اند.

راهنمای خرید پرینتر؛ چه نوع چاپگری برای من مناسب است؟

بسیاری از CPUهای جدید، دارای یک قطعهٔ مجزا برای مدیریت انرژی هستند، که در دای ادغام شده‌است، و وظیفه آن، تنظیم کردن منبع ولتاژ به صورت دلخواه برای مدار CPU است. شما همچنین می توانید داده های مصرفی CPU و دیگر جزئیات را مشاهده کنید، از جمله تعداد هسته های CPU کامپیوتر شما. پردازنده‌های Core i5 و Core i7 از شرکت اینتل و پردازنده‌های Ryzen 5 و Ryzen 7 از شرکت AMD گزینه‌های عالی این دسته بندی به شمار می‌روند. همچنین با استفاده از برخی نرم افزارها می‌‌‌توانید سرعت CPU  کامپیوتر را افزایش دهید. البته با تکنولوژی‌هایی مثل هایپرتریدینگ (Hyper Threading) یک هسته، خود به جندین هسته مجازی تقسیم می‌شود.

Intel Core i7-9700 CPU

در آخرین مرحله، دستوراتی رمزگشایی شده اند برای تکمیل و تحلیل به بخش مربوط در سی‌پی‌یو ارسال می‌شوند. نتایج اغلب در بخشی از سی‌پی‌یو ثبت می‌شود تا در دستورالعمل‌های بعدی به آن‌ها مراجعه شود
 اگر شما به فکر خرید یک لپ تاپ یا سیستم کامپیوتری هستید باید به نکاتی برای خرید توجه داشته باشید. در کامپیوتر، سی پی یو درست در قلب دستگاه قرار داشته و به مادربورد متصل است. اگر کیس را باز کنید نمی‌توانید آن را ببینید چرا که یک فن خنک‌کننده رویش قرار دارد چرا که پردازنده به دلیل قدرت زیادی که دارد بدون فن به سرعت دمایش بالا می‌رود و دمای بالا هم دشمن اصلی هر قطعه کامپیوتری است. اما در لپ‌تاپ‌ها جدا کردن سی پی یو تقریبا غیر ممکن است چرا که این قطعه به مادربورد چسبیده شده و مادربورد را هم نمی‌توانید عوض کنید. واحد پردازنده مرکزی یا Central Processing Unit که به اختصار CPU یا سی پی یو خوانده می‌شود، تراشه کامپیوتری است که اجرای تمامی عملیات‌ها را برعهده دارد.

  • در واقع هر چه فرکانس پردازنده لپتاپ بیش تر باشد سرعت
    انجام کار بالا رفته و قیمت سی پی یو نیز افزایش می یابد.
  • همانطور که میدانید، مادربرد ها تنها می توانند یک یا 2 نسل از پردازنده های موجود در بازار را پشتیبانی کنند، بدین ترتیب گر قصد انتخاب پردازنده برای مادربرد فعلی تان را دارید، انتخاب های شما به چند مورد محدود می شود.
  • با این حال اگر مادربرد شما مربوط به بیش از دو نسل قبل است، دیگر ارتقای سی پی یو توصیه نمی‌شود و بهتر است تمام سیستم را ارتقا بدهید.

توسط دکور

دکوراسیون